
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 28 V |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Operating Supply Current | 33 µA |
| Quiescent Current | 33 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Max Output Voltage | 28 V |
| Topology | Buck |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
Stock: 391
Distributors
pcbx
Unit Price$3.25386
Ext.Price$3.25386
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.25386 | $3.25386 |
| 10 | $2.47844 | $24.78440 |
| 25 | $2.29036 | $57.25900 |
| 50 | $2.18132 | $109.06600 |
| 100 | $2.07748 | $207.74800 |
| 300 | $1.90115 | $570.34500 |
| 500 | $1.73978 | $869.89000 |
